Tel +420 724 520 974 | info@carvingpoint.cz

JSTE PŘIPRAVENI STÁT SE HVĚZDOU SJEZDOVEK?

Co je to carving?

Carving je už mnoho let moderní a často používané slovo, bohužel pouze malá část lyžařů dokáže říct, co to vlastně je.

Carving je nám umožněn díky carvingovému tvaru lyží (pata a špička lyže je výrazně širší nežli střed lyže). Díky tomu jsme schopni při správném zaříznutí lyže do sněhu kroužit oblouky po hranách – carvovat. Zjednodušeně řečeno je tedy carving jízda po hranách. Nejedná se o kročnou techniku, při tomto stylu lyžování nedochází ke smyku. Na sjezdovce tedy po sobě uvidíme 2 vyjeté kolejnice.

Carving se může naučit každý lyžař, základy carvingového oblouku jsou velmi přirozené a jednoduché. Jak začít se můžete dozvědět v naší carvingové akademii a nebo se rovnou přihlašte na některý z našich kurzů.

Racecarving

Jak vybrat vybavení na carving?

Špatný výběr vybavení může výuku carvingu ztížit nebo i zcela znemožnit. V současnosti existuje na trhu velké množství lyží, výběr těch správných je pro mnoho lyžařů těžkým úkolem. Musíme podotknout, že pro každého jsou vhodné jiné lyže – dle váhy, lyžařských schopností, preferovaného oblouku (krátký, střední, dlouhý), rychlosti jízdy, vyhledávaných terénů apod.

Velmi často vídáme lyžaře se zbytečně dlouhými nebo tvrdými lyžemi, se kterými následně bojují a neumí je udržet na hraně. Například závodní obřačky jsou vhodné pro ty lyžaře, kteří mají skvěle zvládnutou techniku a nebojí se rychlé jízdy, průměrný lyžař ale nevyužije potenciál takové lyže naplno. Neplatí, že čím dražší lyže si koupíte, tím lépe se Vám bude lyžovat!

Na tomto webu uvádíme doporučení, které lyže jsou vhodné pro většinu průměrných lyžařů a to na základě našich dlouholetých zkušeností.

Jaké jsou výhody / nevýhody carvingu?

Výhody

  • Jednoduchý a přirozený pohyb. Carving vychází z přirozených pohybů, lyže vykonávají většinu práce za nás. Odpadá pohyb těla nahoru – dolu, nohy nemusíme držet nepřirozeně blízko u sebe, odpadá nutnost píchání holemi.
  • Snadný na výuku. Carving se lze naučit za několik dní na svahu s instruktorem, ke zdokonalení je však třeba lyžovat pravidelně. Jedinečnou možností, jak se carving naučit jsou naše kurzy. Přihlašte se, rádi Vás potkáme na svahu!
  • Skvělý pocit z jízdy. Carving se liší od snožného oblouku zejména tím, že na lyžaře působí větší odstředivé síly a můžeme dosáhnout vyšší rychlosti při kontrolovaném oblouku. Nebaví Vás klasické lyžování? Zkuste carving a zažijte skvělý sportovní pocit z jízdy.
  • Efektní jízda. Jsou to právě lyžaři, kteří výborně zvládají carving, za kterými se na svahu otáčíte. Naučte se výborně funcarving nebo racecarving a budete na sjezdovce za hvězdu.

Nevýhody

  • Dostatek prostoru na sjezdovce. Běžný carvingový oblouk je relativně široký, proto je třeba mít dostatek prostoru. Na zalidněných nebo příliš úzkých sjezdovkách je občas nebezpečné carvovat.
  • Upravený svah. Pro čistý carvingový oblouk je třeba relativně dobře upravená sjezdovka, pro funcarving je nutností. Zkušení carveři zvládnou i ledové plotny a hromady těžkého sněhu, ideální je však kvalitně rolbou upravená sjezdovka.
  • Nebezpečí srážky. Při carvingových obloucích jezdíme téměř pořád napříč sjezdovkou, což zvyšuje nebezpečí srážky se shora jedoucím lyžařem nebo z boku s lyžařem jedoucím podobný carvingový oblouk. Mějte vždy přehled o svahu nejen pod Vámi, ale také vedle Vás a nad Vámi. Dbejte na svoji bezpečnost!

Chcete se vše naučit od profíků?

Chcete si zkusit začátky sami?