Tel +420 724 520 974 | info@carvingpoint.cz

JSTE PŘIPRAVENI STÁT SE HVĚZDOU SJEZDOVEK?

Co je to carving

Co je to carving?

Carving je už mnoho let moderní a často používané slovo, bohužel pouze malá část lyžařů dokáže říct, co se za tímto slůvkem skrývá.

Carving je nám umožněn díky carvingovému tvaru lyží (pata a špička lyže je výrazně širší nežli střed lyže). Díky tomu jsme schopni při správném zaříznutí lyže do sněhu kroužit oblouky po hranách – carvovat. Zjednodušeně řečeno je tedy carving jízda po hranách. Nejedná se o kročnou techniku, při tomto stylu lyžování nedochází ke smyku, na sjezdovce tedy po sobě uvidíme 2 vyjeté kolejnice.

Carving se může naučit každý lyžař, základy carvingového oblouku jsou velmi přirozené a jednoduché. Jak začít se můžete dozvědět v naší carvingové akademii a nebo se rovnou přihlašte na některý z našich kurzů.

Racecarving

Výhody / nevýhody carvingu

Výhody carvingu

 • Jednoduchý a přirozený pohyb. Carving vychází z přirozených pohybů, lyže vykonávají většinu práce za nás. Odpadá pohyb těla nahoru – dolu, nohy nemusíme držet nepřirozeně blízko u sebe, odpadá nutnost píchání holemi.
 • Snadný na výuku. Carving se lze naučit za několik dní na svahu s instruktorem, ke zdokonalení je však třeba lyžovat pravidelně. Jedinečnou možností, jak se carving naučit jsou naše kurzy. Přihlašte se, rádi Vás potkáme na svahu!
 • Skvělý pocit z jízdy. Carving se liší od snožného oblouku zejména tím, že na lyžaře působí větší odstředivé síly a můžeme dosáhnout vyšší rychlosti při kontrolovaném oblouku. Nebaví Vás klasické lyžování? Zkuste carving a zažijte skvělý sportovní pocit z jízdy.
 • Efektní jízda. Jsou to právě lyžaři, kteří výborně zvládají carving, za kterými se na svahu otáčíte. Naučte se výborně funcarving nebo racecarving a budete na sjezdovce za hvězdu.
 • Na jakémkoliv sklonu sjezdovky. Zacarvovat si můžete krásně na téměř placatém svahu a při perfektně zvládnuté technice i na prudkých černých sjezdovkách.

Nevýhody carvingu

 • Dostatek prostoru na sjezdovce. Běžný carvingový oblouk je relativně široký, proto je třeba mít dostatek prostoru. Na zalidněných nebo příliš úzkých sjezdovkách je občas nebezpečné carvovat.
 • Upravený svah. Pro čistý carvingový oblouk je třeba relativně dobře upravená sjezdovka, pro funcarving je nutností. Zkušení carveři zvládnou i ledové plotny a hromady těžkého sněhu, ideální je však kvalitně rolbou upravená sjezdovka.
 • Nebezpečí srážky. Při carvingových obloucích jezdíme téměř pořád napříč sjezdovkou, což zvyšuje nebezpečí srážky se shora jedoucím lyžařem nebo z boku s lyžařem jedoucím podobný carvingový oblouk. Mějte vždy přehled o svahu nejen pod Vámi, ale také vedle Vás a nad Vámi. Dbejte na svoji bezpečnost!

Základy carvingu

Velkou výhodou carvingu je přirozenost a jednoduchost, kterou lze nejvíce prokázat u dětí, kteří se vše teprve učí. Mnoho lyžařů se carving učí až v pokročilejším věku po zvládnutí smýkaného oblouku, kdy může být změna stylu složitější. Pokud však postavíme malé dítě na svah, bude automaticky stát na obou lyžích a lyže budou od sebe vzdálené přibližně v šíři ramen. Pokud se bude chtít rozjet, předkloní se. Při jízdě je přirozené dívat se tam, kam chceme jet, tímto směrem točit ramena a tím i celé tělo a dolní polovinu těla, a do směru jízdy (tedy do oblouku) se i naklánět. Přesně toto jsou přirozené základy carvingu, díky kterým se lyže zařízne a vykrojí oblouk po hranách. Podobně to funguje i v jiných sportech – zejména na bruslích nebo i na kole.

V rámci carvingové akademie uvádíme postupy a cvičení, jak se naučit a zdokonalit v carvingu. Toto jsou základy, ze kterých vše vychází:

 • Široká stopa. Abychom udrželi rovnováhu, je třeba udržovat širokou stopu, alespoň v šíři ramen.
 • Pokrčený postoj. Pro udržení rovnováhy a správné zatížení přední části lyží je nutné být pokrčený a v předklonu, čím jsme pokrčenější, tím větších náklony nám budou umožněny.
 • Zatížení vnitřní lyže. Při carvingovém oblouku je nutné umět zatížit i vnitřní lyži. Se zatížením vnitřní lyže a náklonem vnitřní nohy do oblouku má většina lyžařů psychický blok, který je potřeba odstraňovat. Čím větších náklonů a extrémnější jízdy chceme dosáhnout, tím více bude nutné vnitřní lyži zatížit.
 • Náklon do oblouku. Náklon do oblouku je nutný pro zahranění lyže, carvingové lyže při expertních jízdách dokážou udržet lyžaře i v extrémních náklonech, kdy se tělem dotýká sněhu.
 • Rotace do oblouku. Rotace hlavy, paží, ramen a následně celého těla, boků a kolen do oblouku je velmi důležitou součástí carvingového oblouku, díky které dostaneme lyže na hranu. V závodní technice se můžeme setkat i s protirotací, v základním carvingovém oblouku je však třeba dbát na přirozenou rotaci těla do oblouku.

Vybavení na carving

Špatný výběr vybavení může výuku carvingu ztížit nebo i zcela znemožnit. Carvingu se můžeme věnovat díky vykrojeným lyžím, které mají typický esovitý tvar (pata a špička lyže je výrazně širší nežli střed lyže). V současnosti existuje na trhu velké množství lyží, výběr těch správných je pro mnoho lyžařů těžkým úkolem. Musíme podotknout, že pro každého jsou vhodné jiné lyže – dle váhy, lyžařských schopností, preferovaného oblouku (krátký, střední, dlouhý), rychlosti jízdy, vyhledávaných terénů apod.

Velmi často vídáme lyžaře se zbytečně dlouhými nebo tvrdými lyžemi, se kterými následně bojují a neumí je udržet na hraně. Například závodní obřačky jsou vhodné pro ty lyžaře, kteří mají skvěle zvládnutou techniku a nebojí se rychlé jízdy, průměrný lyžař ale nevyužije potenciál takové lyže naplno. Neplatí, že čím dražší lyže si koupíte, tím lépe se Vám bude lyžovat!

Na tomto webu uvádíme doporučení, které lyže jsou vhodné pro většinu průměrných lyžařů a to na základě našich dlouholetých zkušeností.

Jak Vybrat Pánské Lyže

Na našich kurzech využíváme na začátku výuky krátké, velmi točivé lyže, na kterých rychle pochopíte princip jízdy po hranách.Využíváme například Lusti FC nebo RFC v délkách okolo 140-150 cm, tyto lyže jsou snadno ovladatelné a nutí lyžaře jít na hranu. Tzv. kraťasy nebo bigfooty nejsou pro výuku příliš vhodné, díky jejich délce sice budete nuceni dodržovat předozadní rovnováhu, poctivě dělat obloučky a držet váhu na obou nohách, ale lyže nedrží ve výraznějších náklonech.

Na lyžích, které využíváme k výuce, máme pod vázáním instalované speciální carvingové podložky, které umožňují optimální průhyb lyže po celé její délce a usnadňují jízdu po hranách. Bez těchto desek by se lyže prohýbala jen v malé části špičky a patky a byla by výrazně hůře ovladatelná.

Mnoho lyžařů, kteří chtějí jezdit čistý carvingový oblouk, bude spokojena s lyžemi v délce okolo 145-160 cm a rádiusem 9 – 12 m (schopnější a těžší lyžaři zvolí ty delší). Velmi často vídáme lyžaře s příliš dlouhými nebo závodními tvrdými lyžemi, které však díky nedostatečné technice nezvládají a přismýkávají. Vždy je důležité zohlednit schopnosti daného lyžaře. Mírně pokročilejší lyžař zvolí spíše měkčí lyže (např. Lusti FC), které více odpouštějí chyby v technice. Pokročilejší lyžař si může pořídit tvrdší lyže s titanalovými pláty (např. Lusti RFC), které jsou stabilnější ve vyšších rychlostech, jistější na tvrdých pistách a větších náklonech, ale méně tolerantní k technickým nedostatkům.

Preferujete-li rychlejší jízdu a delší oblouk, může být i jízda na lyžích o délce nad 170 cm nádherným carvingovým zážitkem! S takovými lyžemi však nepočítejte s funcarvingem, ale s dynamickým racecarvingovým obloukem. V těchto délkách doporučujeme např. Lusti PC71, ve vysokých rychlostech stabilní ale zároveň velice točivou lyži.

Každý člověk může mít jiný názor na lyže, my z vlastních zkušeností doporučujeme lyže kratší, víme však, že ne každý s námi bude souhlasit. Proto tvrdíme, že nejdůležitější je, aby se člověk na svých lyžích cítil jistě a jízdu si díky tomu maximálně užíval.

Jakou lyži si tedy vybrat na carving? Ozvěte se nám, rádi Vám pomůžeme s výběrem! Případně můžete rovnou nakupovat na našem eshopu.

 

Jak Vybrat Dámské Lyže

Zejména u žen často vídáme zbytečně dlouhé nebo tvrdé lyže, se kterými následně bojují a nezvládnou je udržet na hraně. I u lyžařek platí, že pro každou jsou vhodné jiné lyže – dle váhy, lyžařských schopností, preferovaného oblouku (krátký, střední, dlouhý), rychlosti jízdy, vyhledávaných terénů atd.

Na našich kurzech zejména v začátcích využíváme pro výuku velmi krátké a točivé lyže. Jejich výhodou je to, že řezané oblouky zvládnete již při malé rychlosti, lyže se velmi ochotně zařezávají na hranu. Skvělým příkladem jsou Lusti FC v kratších délkách okolo 125 cm. Tato lyže je velmi poddajná a opravdu točivá, usnadní Vám tedy zahájení oblouku, snadno se prohne a bez velkého úsilí jde na hranu.

Na lyžích, které využíváme k výuce, máme pod vázáním instalované speciální carvingové podložky, které umožňují optimální průhyb lyže po celé její délce. Bez těchto desek by se lyže prohýbala jen v malé části špičky a patky a byla by výrazně hůře ovladatelná.

Pro podstatnou část lyžařek, které nevyhledávají rychlou jízdu, jsou průměrně tvrdé lyže v délce 125 až 145 cm optimální volbou.Příkladem mohou být Lusti FC. V mnoha případech jsou delší nebo tvrdší lyže (obsahující titanalové pláty) pro lyžařku přítěží. Většina lyžařek si uvědomí až po ozkoušení kratších modelů, že se jim na nich jezdí výborně a rady expertů ve sportovních potřebách byly naprosto mylné.

Pouze ty lyžařky, které dobře zvládají techniku nebo preferují rychlou jízdu a delší oblouky, pak volí delší a tvrdší modely (např. Lusti RFC). Nelze však generalizovat, na svahu potkáváme i ženy, často tedy bývalé závodnice, které brilantně vyjíždějí racecarvingový oblouk na tvrdých lyžích o délce 165 cm a více.

Jakou lyži si tedy vybrat? Ozvěte se nám, rádi Vám pomůžeme s výběrem! Případně můžete rovnou nakupovat na našem eshopu.

Jak Vybrat Dětské Lyže

Koupě nesprávných lyží často zapříčiní to, že lyžování je pro děti trestem než zábavou. Většina dětí mívá příliš dlouhé lyže, které nedokáže dobře ovládat, natož překlopit na hranu. Kratší lyže jsou vhodnější k učení a navíc i bezpečnější, protože dítě zvládne kratší oblouk při nižší rychlosti. Mnoho rodičů kupuje delší lyže z ekonomických důvodů a říkají: „Proč bych měl(a) kupovat krátké lyže, když dítě vyroste a příští rok budu muset kupovat nové?“ Věřte, že je vždy lepší koupit ty správné lyže a příští rok nechat dítě na kratších lyžích než naopak!

Takřka vůbec se u dětí neobjevují lyže, které jsou příliš krátké, opačný problém je bohužel častý. Bohužel ani většina prodavačů se sportovním vybavením, která o jízdě po hranách většinou nic netuší, neumí dobře poradit. Již dlouho neplatí stará pravidla výběru lyží (délka po nos, do výšky brady apod). Výška není rozhodující, věnujte se spíše váze a schopnostem dítěte. Vyberte Vašemu dítěti ty správné lyže, ať ho lyžování baví již od dětství!

Pro nejmenší děti volte nejměkčí, nejvíce točivé (=malý rádius) a krátké lyže. Lusti JC v délkách 70 cm a 80 cm s nejmenším radiusem na světě 1,5m je skvělá lyže pro děti od 4 do cca 6 let (konkrétní délku volíme dle hmotnosti a schopností dítěte). Umožňuje první oblouky bez pluhu díky maximálnímu vykrojení. Tuto lyži prošlápne i velmi lehké dítě, dokáže ji dostat díky vykrojenému tvaru a minimální tuhosti snadno na hranu a lyžování si bude užívat. Většina malých dětí dostane dlouhá a neohebná „prkna“, se kterými si neumí poradit. Lusti JC činí lyžování naprosto intuitivním i u těch nejmeních dětí. Na tuto lyži montujeme podložku CARV 2, která umožňuje optimální průhyb lyže po celé délce.

Lusti JC 90 cm (s radiusem 3m) plynule navazuje na JC 70 cm a umožňuje dětem získat další dovednosti z carvingové jízdy. Díky své lehkosti a minimálnímu radiusu umožní snadné začátky pro všechny větší děti, které chtějí začít s carvingovými oblouky. Lyže je vhodná pro děti ve věku cca 6-9 let (podle hmotnosti a schopností dítěte, od 20 kg).

 
Lusti JC 100 cm a 110 cm (s radiusem 4,5 m) završuje dobu dětské carvingové techniky a umožňuje rozvíjení získaných carvingových dovedností, malý radius lyže usnadňuje precizní vykrojení carvingových oblouků. Jsou dobrou volbou pro děti okolo 9-12 let (od 30 kg).

Tyto lyže mají ideální carvingový tvar a jsou velice dobře poddajné, děti se na nich velmi rychle zlepšují. S těmito lyžemi ve spojitosti s podložkou Carv 2 a správnou metodologií se z vašich děti mohou stát carveři vzbuzující na sjezdovce obdiv!

Pro starší nebo vyšší/těžší děti jsou k výuce carvingu i běžnému lyžování skvělé Lusti FC v kratších délkách (od 110 cm dále). Když učíme děti, sami si bereme krátké lyže, na kterých můžeme dané cviky výrazně snadněji předvést a rychlostí se přizpůsobíme dítěti.

Jakou lyži si tedy vybrat? Ozvěte se nám, rádi Vám pomůžeme s výběrem! Případně můžete rovnou nakupovat na našem eshopu.

 

Carvingové Podložky

Carvingová podložka

Velmi důležitou součástí každé carvingové lyže je podložka, která plní několik funkcí. Díky podložce máme zvýšený postoj, při větším zahranění lyže tedy nedojde ke kontaktu lyžařské boty se sněhem a tím ke ztrátě stability, případně pádu. Dále podložka umožňuje optimální průhyb lyže pod vázáním, bez ní by se u kratších modelů prohýbala jen malá část špičky a patky lyže.

Na našich lyžích využíváme unikátní podložky Carv 2 (2 cm vysoká, pro dětské lyže), Carv 3 (3 cm vysoká, lyže do 130 cm) a Carv Plate (3 cm vysoká, lyže nad 140 cm). Carv 2 a 3 jsou duralové podložky ve tvaru kolíbky. Kolíbka je uchycena jen na několika centimetrech ve středu lyže. Po zbytku délky se lyže může volně prohýbat. Carv Plate je deska, která je k lyži uchycena ve třech bodech (špička, střed a patka vázání) a díky kluzným šroubům dovoluje lyži průhyb po celé její délce.

Mnoho lyží se prodává v kompletu i s vázáním a integrovanou podložkou, je však také možné koupit holou lyži a samostatně vázání. V tomto případě musíme dobře uvážit použití lyže a podle toho zvolit správnou podložku. Pokud počítáme s běžným carvingovým obloukem nebo s racecarvingem bez radikálních náklonů, postačí pro tyto účely běžná deska o výšce přibližně 1,5 cm. Pro funcarving a radikální náklony do oblouku je třeba zvolit vyšší speciální desky alespoň o výšce 3 centimetry, výjimkou není ani 10ti centimetrová výška mezi lyží a botou lyžaře. U takto vysokých podložek je nutné na vázání prodloužit speciálními nástavci brzdy tak, aby při vypnutí dosáhly dostatečně na sníh.

Znázornění optimálního průhybu lyže Lusti RCT 140 cm po celé její délce díky carvingové podložce Carv Plate:

Lyžařské Boty

Lyžařské boty

Výběru lyžařských bot věnujte maximální pozornost, jelikož se jedná o jednu z nejdůležitějších součástí lyžařské výbavy. Přes lyžák přenášíme síly do lyží, je tedy nutné, aby tento přenos fungoval bezproblémově.

Pro carving a zejména pro jeho extrémní formy a funcarving je vhodné koupit přezkáče umožňující dobrý náklek dopředu. Specializované boty vyrábí například firma Dalbello. Druhá přezka boty je vedena šikmo z kloubu boty a umožňuje tím větší náklek dopředu. Pro dobře zvládnutý carvingový oblouk (a o to více pro výrazné náklony do oblouku) je zásadní dostat tělo do předklonu, čímž zatížíme přední část lyže, která je zásadní pro dobře zahájený řezaný oblouk. Některé lyžařské boty nás mohou držet v záklonu, čímž ztrácíme nad lyžemi kontrolu a můžeme ohrozit svoji bezpečnost. Velký záklon může vést k výraznému zatížení patek lyží, což vede k vystřelení lyží vysoko nad hlavu a pádu lyžaře na záda. U některých bot si můžeme pomoci lehčím zapnutím první a případně i druhé přezky tak, abychom byli schopni většího nákleku. U některých lyžáků lze zvýšit polohu paty, což také pomůže ke správnému postoji.

Přezkáče kupujeme takové, aby v nich noha nijak neplavala a zároveň aby nás nikde netlačily. Je třeba počítat s určitým roztažením vnitřní botičky, proto mohou být boty zpočátku těsnější. Výběru boty věnujte dostatek času, počítejte i s několika hodinami strávenými v lyžákách v různých prodejnách, než si vyberete ty pravé. Některé firmy nabízejí i tvarování vnitřní botičky přímo na míru, v takovém případě máte jistotu, že Vám daná bota dobře padne. Důležitý údaj je flexe boty. Čím je tento údaj nižší, tím je bota zpravidla pohodlnější, měkčí a s pohodlnějším náklekem. Jelikož carving je sportovnější styl lyžování, doporučujeme spíše vyšší hodnotu flexe, která umožňuje přesnější přenos síly na lyži.

Chcete zkusit carvingový oblouk sami?

Rádi Vám s carvingem pomůžeme!